Wrocław - najważniejsze informacje o mieście
Wrocław to jedno z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów w Polsce. Nie bez przyczyny – jest on bowiem jednym z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Warto wiedzieć, że wielu Noblistów związanych było z Wrocławiem. Byli to m.in. Otto Stern, Max Born czy Theodor Mommsen. Miasto to jest trzecim, po Warszawie i Krakowie, miastem uniwersyteckim w Polsce. Mieści się tutaj Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. Poniższy tekst przedstawi Państwu informacje o Wrocławiu w pigułce.
SPRAWDŹ!
Wrocław - położenie geograficzne
Jest to największe z miast leżących na Ziemiach Odzyskanych. Jest także historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska. Dawniej miasto było stolicą Księstwa Wrocławskiego. Jest czwartym miastem w Polsce, pod względem wielkości. Wrocław położony jest w trzech mezoregionach Niziny Śląskiej, między Wzgórzami Trzebnickimi a Sudetami.
Nad jaką rzeką leży Wrocław?
To jakże trudne i jednocześnie proste pytanie. Miasto usytuowane jest nad rzeką Odrą – drugą, pod względem długości rzeką w Polsce, a także nad jej czterema dopływami – Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą. Dodatkowo, przez miasto przepływa rzeka Dobra.
Historia miasta Wrocław jest niesamowicie ciekawa i wciągająca, dlatego zasługuje na bliższe poznanie. To odzwierciedlenie historii całego państwa w pigułce. Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że na ziemiach, gdzie obecnie usytuowana jest stolica Dolnego Śląska, w czasach antycznych leżała miejscowość o nazwie Budorgis. Osadnictwo na tych terenach istniało już od VI wieku, kiedy to słowiańskie plemię Ślężan osiedliło się nad Odrą.
Wrocław liczba ludności
Miasto Wrocław jest czwartym pod względem ludności miastem w Polsce. Zamieszkuje je na stałe ponad 640000 mieszkańców. Jednak na początku XIX wieku zamieszkiwało je jedynie siedemdziesiąt osiem tysięcy mieszkańców. Najniższą liczbę ludności Wrocław zanotował w 1946 roku, tuż po II wojnie światowej. Liczba mieszkańców miasta wynosiła wtedy 170658 tysięcy.
Zabytki i atrakcje turystyczne
Mieszkańcy, a także turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska mogą podziwiać wiele zabytków, a także atrakcji turystycznych miasta. Mimo zniszczeń, jakie spowodowała II wojna światowa, miasto może pochwalić się wieloma budynkami w stanie oryginalnym bądź odrestaurowanym. Część zburzonych w trakcie wojny budynków zostało odbudowane. Do wyróżniających się na tle innych zabytków zaliczamy m.in. dwa, usytuowane na rynku ratusze – gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz wybudowany w stylu Historycyzmu, neogotycki budynek Dworca Głównego, Hotel Monopol czy Halę Targową. Poza tym, w mieście zachowało się ponad osiem tysięcy kamienic z XIX i początku XX wieku. Ciekawostką jest fakt, że w budynku Banku Zachodniego na Rogu Rynku i placu Solnego działa jedyny we Wrocławiu paternoster, czyli winda bez drzwi, jeżdżąca ze stałą prędkością, która nie zatrzymuje się na poszczególnych piętrach.